Shopping cart

Mikro Mreža je najčitaniji portal u Gradišci. Saznajte najnovije informacije iz Gradiške, Srpca i Laktaša.

TnewsTnews
Region & Svijet

Tajna leta MH 370

7

Prije gotovo četiri godine, 8. marta 2014., avion Malaysia Airlinesa s 239 putnika i članova posade bez traga je nestao. Četiri godine kasnije, nema racionalnog objašnjenja za misteriozni nestanak aviona.

Nakon nestanka, malezijske i kineske službe uz pomoć australijskih, američkih i ostalih sudionika mjesecima su tragali za avionom na području Indijskog okeana. Potraga nije dala rezultate, a slučaj zaključen. Oko 30-ak dijelova aviona nasukali su se godinu nakon nestanka 3.000 milja od mjesta gdje su ga tražili. Posljednji podaci o letu ukazivali su na neobičan manevar i pokazali da je avion naglo skrenuo iz smjera istoka prema zapadu, udaljavujući se od krajnje destinacije u Pekingu. Još nije razjašnjeno zašto je pilot naglo i bez objašnjenja skrenuo s ugovorenog kursa. 

Istoričar Norman Davies kaže da je avion bio opremljen Honeywell autopilotom, koji se u avione počeo ugrađivati nakon 11. septembra 2001. kako bi se onemogućile otmice. To znači da se ovim autopilotom može upravljati na daljinu. “Neko ga je oteo na daljinu jer je avion nosio izuzetno vrijedan teret, a onaj, koji ga je oteo, nikako nije želio da ova vrijednost stigne do Kine“, kaže Davies. On smatra kako je ovo prvi zabilježeni slučaj otmice aviona na daljinu. “Avion se kretao u tri različite faze. Skrenuo je s kursa pod uticajem nekoga sa stručnim znanjem. Taj neko nije samo isključio transponder nego je resetovao i putni kompjuter. Zatim je okrenuo avion i nastavio u suprotnom smjeru. Ubrzo nakon što je okrenut s kursa, ponovno je preletio Maleziju, očito pod nečijom kontrolom. U drugoj fazi, dok je prelijetao Andamanovo more, onaj ko je njime upravljao nakratko je izgubio kontrolu, a avion počeo letjeti u krug.

U trećoj fazi instrumenti su se naglo oporavili, a signali pokazali da avion funkcioniše i leti idućih pet sati, ali niko nije znao u kojem smjeru. U avionu se nalazila neka vrsta ‘vrlo osjetljivog materijala’ koji nije smio završiti na kineskom tlu, smatra Davies koji je svoju teoriju iznio u knjizi ‘Ispod drugog neba’, piše Mirror.

/fejsbuk/

Donirajte i podržite rad portala Micro Mreža.

Comments are closed

Pročitajte...