Sa zamjenikom starješine Profesionalne vatrogasne jedinice Gradiška, Veljkom Cvjetkovićem, a povodom nemilog događaja u Seferovcima, razgovarali smo o mjerama prevencije kod upotrebe plina.
Naime, prije dva dana, bračni par u selu Seferovci kod Gradiške je smrtno stradao gušenjem, koje je nastalo zbog plinskog roštilja.
Zamjenik starješine PVJ Gradiška ističe da se kod nas ne vodi dovoljno računa o upotrebi plinskih boca, crijeva i regulatora na njima. Pored toga posebno se zanemaruje opasnost od plisnkog roštilja, grijalica na plin, koje se ne bi smjele koristiti u zatvorenim prostorijama.
“Ja bih na prvo mjesto stavio važnost upotrebe atestiranih plinskih boca, odnosno da se boce redovno mijenjaju, a ne samo da se dopunjuju na benzinskim pumpama. Moram naglasiti to da kada vi zamijenite bocu na benzinskoj pumpi, boca koju dobijete mora biti atestirana u ovlaštenom servisu, odnosno u punionici. Ponavljam, boce treba mijenjati prilikom punjenja, a ne dopunjavati.”
Cvjetković dodaje da se dosta pažnje mora posvetiti crijevu i regulatoru, gdje bi crijevo trebalo mijenjati bar jednom godišnje, dok se regulator testira u ovlaštenom servisu i po potrebi mijenja.
“Ukoliko sami želite da testirate u kakvom vam je stanju oprema trebate poprskati sapunicom od deterdženta kako biste utvrdili da li vam negdje curi plin. Obavezno prilikom mijenjanja boce potrebno je zavrnuti plin ali i nakon svakog korištenja plina. Ja bih posebno podvukao to da upotreba uređaja za zagrijavanje ili velikih roštilja nije preporučena.”
Zamjenik starješine PVJ Gradiška kaže i to da plinske topove za zagrijavanje ne bi trebalo koristiti u zatvorenom prostoru, jer dolazi do stvaranja ugljen dioksida sagorjevanjem. Ukoliko se osjeti miris plina u prostoriji, postoje jasna uputstva kojih se treba držati ili samo pozvati najbližu vatrogasnu jedinicu.
“Pomenuti topovi troše puno kiseonika prilikom rada i dovode do gušenja, gdje smo mi imali takav slučaj u Rakitnom kada se onih šest mladih ugušilo. Ako se osjeti miris plina u prostoriji u koju se uđe strogo je zabranjeno ako radi svjetlo, televizor ili neki drugi elektrouređaj da se pale ili gase. Potrebno je da se lagano otvore vrata širom kako bi se izvršilo provjetravanje i ide se do boce da se utvrdi zbog čega curi plin. Lagano se otvraju prozori i vrata kako ne bi došlo do neke iskrice. Ukoliko niste sigurni nazovite vatrogasnu jedinicu i zatražite savjet.”
Cvjetković zaključuje da bi najbolje bilo da jedna osoba vodi brigu o rukovanju plinskom bocom, roštiljem, odnosno plinom uopšte, kako bi bila upoznata sa čitavom situacijom. Upozorava da je plin i dalje jeftin i siguran resurs ali svi koji njime rukuju moraju voditi računa o prevenciji.
Comments are closed